PTTK Koło Nafta

PTTK Koło "Nafta" istnieje od 02.01.1956r. Głównym inicjatorem powołania Koła Turystycznegow Rafinerii Nafty "Trzebinia" był Zarząd Oddziału PTTK w Chrzanowie. Zorganizowaniem Koła zajął się ówczesny Kierownik, a późniejszy Dyrektor Administracyjny Pan Stanisław Datoń. Jego zdolności organizatorskie znalazły duże poparcie ze strony Dyrektora Technicznego Pana Mieczysława Nastawnego. Na członków Koła zwerbowanych zostało ponad sto osób. Na pierwszym Walnym Zebraniu Organizacyjnym Koła, Zarząd Oddziału reprezentowany był przez V-ce Prezesa kol. Danutę Gawędę i Sekretarza kol. F. Kaszubę.Walne Zebranie dokonało wyboru Zarządu Koła powołując na Prezesa kol. Jana Palczewskiego, na Sekretarza kol. Tadeusza Stolarza a na Skarbnika kol. Zygmunta Kamińskiego. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został kol. Stanisław Kuczek, piastował tę funkcje do 1980r.

Tatry - Gerlach 09.1956r

Tatry - Gerlach - wrzesień 1956

Już w pierwszym roku działalności nowo powołane Koło, któremu nadano nazwę "NAFTA" wykazało się znaczną aktywnością w organizowaniu powszechnych wycieczek dla załogi Rafinerii oraz wycieczek turystyki kwalifikowanej, dla osób zainteresowanych szczególnie turystyką górską. Liczny udział w wycieczkach, świadczył o potrzebie wypoczynku załogi, która po pracy w znojnych i trudnych warunkach mikroklimatycznych, szukała czynnego wypoczynku na swieżym i nie skażonym terenie, połączonego ze zwiedzaniem atrakcyjnych rejonów naszego kraju.
W organizowaniu tras wycieczkowych pomagały indywidualne doświadczenia szeregu osób. A tak że Zarząd Oddziału organizując już w 1956r. Kurs Organizatorów Turystyki w zakładach pracy. Wykłady na tych kursach prowadzili znani działacze turystyki Okregu Krakowskiego. Pierwszy kurs ukończyło 10-członków naszego Koła.
Już w 1959r. aż do końca lat 80-tych / w latach 90-tych zanikły/ nasze Koło zaczęło uczestniczyć w rajdach turystycznych organizowanych przez różne organy PTTK. A były to: 1-Majowy Rajd Świętokrzyski - Oddział Starachowice, Rajd Sudecki - Łódź, Zlot Oddziału Chrzanów, Zlot Oddziału Kopalni Siersza, Zlot Garbarzy i Obuwników - Chełmek, Zlot na Halę Krupową, Koła Fablok, Koła Węzła Jaworzno-Szczakowa, Międzynarodowy Rajd Przyjaźni im. Lenina - Nowa Huta.

Poronin - październik 1986

Poza turystyką kwalifikowaną wraz z Radą Zakładową, Działem Administracyjnym a obecnie ze Związkami Zawodowymi działającymi w Rafinerii Trzebinia S.A. organizowane były i dalej są wycieczki turystyczno-krajoznawcze, gdzie załoga i członkowie ich rodzin mogą zapoznać się z pięknem, historią i kulturą naszego Kraju. Ciekawsze miejsca zwiedzane podczas naszych wycieczek to: Białowieża, Biskupin, Bóbrka, Kazimierz Dolny, Kielce, Kraków, Lublin, Płock, Poznań, Warszawa, Wieliczka, Wrocław, Zamość, Zakopane i jeszcze wiele uroczych i ciekawych miejsc i miejscowości.

Skomielna Czarna - wrzesień 1988

Jednym z radośniejszych epizodów w roku 1974 dla załogi i działaczy Koła "Nafta" była wiadomość o kupnie domu wczasowego w Poroninie. Do połowy lat 90-tych była to wspaniała baza wypadów sobotnio-niedzielnych, w lecie - góry, zimą - narty.
Koło "Nafta" przez długie lata było gospodarzem wypożyczalni sprzętu turystyczno-sportowego.Wypożyczalnia działała od 1967-2007r. Średnio w roku ze sprzętu korzystało po kilkadziesiat osób.

Zamość 09.10.2005r.

Zamość - październik 2005

Kraków 27.04.2008r.

Kraków - Kopiec Kraka - kwiecień 2008

Za prace społeczną w naszym Kole grupa koleżanek i kolegów została uhonorowana wyróżnieniami:

• Złotą Honorową Odznaką PTTK - kol. Agata Jazowska i kol. Stefan Lasoń
  • Srebrną Honorową Odznaką PTTK - kol. Krzysztof Domiczek, kol. Ewa Dudzik-Grzybowska i kol. Jan Palczewski
  • Srebrną Honorową 35-Lat PTTK - kol. Jan Palczewski i kol. Tomasz Wachal
  • Dyplomem ZG PTTK - kol. i kol. Mirosława Bęben, Alina Bolek, Henryka Lasoń, Paweł Lasoń, Jarosław Rusin
  • Odznaką 25 Lat w PTTK - 25 osób

Wielkie uznanie a zarazem podziękowanie należy się kol. Agacie Jazowskiej za wspaniałe i wzorowe prowadzenie Kroniki Koła od 1986r. Kroniki te dla członków naszego Koła są wspaniałymi dokumentami do wspomnień i historycznymi pamiątkami wspólnie przeżytych chwil na szlakach i wycieczkach. A dla potomnych doskonałymi dokumentami historycznymi.

Prezesami Koła "NAFTA" byli:

• kol. Jan Palczewski 02.01.1956 - 14.11.1980
  • kol. Halina Konopek 14.11.1980 - 18.02.1983
  • kol. Jan Palczewski 18.02.1983 - 22.09.1984
  • kol. Stefan Lasoń 22.09.1984 - nadal

Obecny skład Zarządu Koła "NAFTA":

• Stefan Lasoń - Prezes
  • Agata Jazowska - V-ce Prezes
  • Krzysztof Domiczek - Członek
  • Bożena Gajec - członek
  • Ewa Dudzik-Grzybowska - członek

Komisja Rewizyjna:

• Paweł Lasoń - Przewodniczący
  • Mirosława Bęben - Członek
  • Jarosław Rusin - Członek

N/w koleżanki i koledzy:
Domiczek Krzysztof, Dudzik-Grzybowska Ewa, Jazowska Agata, Kamiński Zygmunt, Kłeczek Edward, Konopek Halina, Kuczek Stanisław, Kulczycki Edward, Lasoń Paweł, Lasoń Stefan, Mroczkowska Marzena, Nastawny Alicja, Okrutniak Robert, Palczewski Jan, Piaszczyńska Teresa, Rusin Jarosław, Smarzowski Roman, Solarz Tadeusz, Szczęśniak Stefan, Wachal Tomasz, Zegarmistrz Wojciech, Żarski Edward, Żbik Andrzej, Żbik Roman - przez wiele kadencji pełnili funkcje i piastowali stanowiska w ZK "NAFTA", ZO CHRZANÓW, ZO TRZEBINIA.

O Kole "NAFTA" w skrócie:

• 3 - Prezesów
  • 299 - Członków
  • 40 - Obecnie
  • 77 - Wycieczki wielodniowe
  • 240 - Wycieczek jednodniowych
  • 9452 - uczestników
  • 2142 - czł. PTTK
  • 2044 - mł. szkol.

Dane na 31.12.2013r. ( lata 1956 - 1962 dane niepełne- brak dokumentów).

Wybory - 2012

Wieczorek przy świecach 15.02.2013